Skip to content
Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Plungės apylinkės teismas
lt
En

NAUJIENOS

Vaiko apklausa teisme – ką žinoti būtina

Vaiko apklausa teisme – ką žinoti būtina
2022-03-30

2014 metais teismuose buvo įsteigta teismo psichologo pareigybė, kuria siekiama užtikrinti ikiteisminiame tyrime ir teismo procese dalyvaujančių asmenų – nepilnamečių (iki 18 m.), mažamečių (iki 14 m.)  – kvalifikuotą apklausą.

Teismo psichologai dalyvauja baudžiamajame (dalyvavimas ikiteisminiame tyrime ir (ar) teismo procese) ir civiliniame (vaiko nuomonės išklausymas ir kt.) procesuose, kuriuose yra apklausiami vaikai.

Šiuo metu Lietuvos teismuose dirba 16 teismų psichologų, kurie per 2021 m. įvairiuose miestų bei regionų teismuose suteikė paslaugas 1068 bylose, iš kurių daugiau nei trys ketvirtadaliai buvo baudžiamosios bylos (77,2 %), civilinės bylos sudarė 22,2 %, o administracinės- 0,6% . Plungės apylinkės teismo psichologas nepilnamečių ir mažamečių apklausas padeda atlikti Palangos, Kretingos, Skuodo bei Plungės teismo rūmuose.

Nepilnamečių ir mažamečių apklausas teismo psichologas padeda atlikti  specializuotame vaiko apklausos kambaryje, kuriame apklausos metu su vaiku bendrauja teismo psichologas, o kiti proceso dalyviai apklausą stebi iš teismo posėdžių salės. Teisėjas bei kiti proceso dalyviai apklausą stebi bei užduoda klausimus nuotoliniu būdu, kadangi vaiko apklausos kambario vaizdo bei garso perdavimo sistema sujungta su teismo posėdžių sale.

Mažamečiai vaikai yra vieni jautriausių teismuose apklausiamų liudytojų, todėl jų apklausai taikomi specialūs reikalavimai. Apklausose teismo psichologas tiesiogiai ir betarpiškai bendrauja  su vaiku, užduoda  vaikui teisėjų, prokurorų, kitų pareigūnų klausimus. Psichologui labai svarbu sugebėti per trumpą laiką užmegzti saugų, nešališką kontaktą, susidraugauti su vaiku, kad jis būtų atviras, dalintųsi dažnai labai sunkiais išgyvenimais, žinodamas, kad jį filmuoja ir klausosi jo pasakojimo. Būtent dėl to, teismo psichologas dar prieš prasidedant apklausai vaiką pasitinka iš anksto ir jam paaiškina, kodėl jis čia atvyko, kas yra teismas, supažindina jį su apklausos procedūra, jam suprantama kalba išaiškina taisykles, padeda įveikti baimes. Saugios ir patikimo aplinkos užtikrinimas labai svarbus, nes jis padeda vaikui tiksliau ir lengviau atpasakoti įvykius, o teisininkams tai itin svarbu, kadangi tai padeda gauti detalius ir patikimus parodymus. Be to, po įvadinio pokalbio su vaiku, kuris vyksta prieš kiekvieną apklausą, psichologas gali teisininkams paaiškinti, kokios vaiko galimybės papasakoti įvykius, kas gali apsunkinti parodymų davimą.

Teismo psichologas teisme yra tarsi tarpininkas tarp vaiko ir visų kitų proceso dalyvių. Jis padeda surinkti reikšmingą informaciją ir stengiasi apsaugoti vaiką nuo antrinės žalos. Siekiant tinkamai pasiruošti apklausai, teismo psichologui tenka bendrauti su pareigūnais, vaiko teisių apsaugos specialistais, nepilnamečio tėvais ar globėjais. Vaikus stengiamasi apklausti tik vieną kartą, todėl apklausos metu daromi vaizdo bei garso įrašai.

Vykdydamas savo funkcijas, teismo psichologas turi gebėti integruoti ne tik psichologijos, bet ir teisės žinias. Jis turi atpažinti vaiko poreikius bei juos pritaikyti teismo proceso metu, gebėti efektyviai bendrauti su vaikais ir suaugusiais asmenimis, įskaitant vaikus ir asmenis, turinčius specialiųjų poreikių, gebėti parengti vaikus apklausai, tinkamai juos apklausti ar išklausyti vaiko nuomonę. Teismo psichologas taip pat turi išmanyti baudžiamųjų, civilinių bylų specifiką, žinoti pagrindines teisines sąvokas. Tačiau šalia profesinių žinių ir profesionalaus pasirengimo, teismo psichologui itin svarbios jo asmeninės savybės – empatija, jautrumas, gebėjimas išklausyti ir sukurti emocinio komforto atmosferą.

 Patarimai tėvams, kurių vaikas pakviestas liudyti teisme:

  1. Praneškite apie apklausą bent prieš keletą dienų ir paaiškinkite vaikui, kur jis turės vykti. Vaikams lengviau tada, kai jie, priklausomai nuo amžiaus, žino apie tai, kur važiuoja, dėl ko tai vyksta ir kam tai yra svarbu.
  2. Iki apklausos neaptarinėkite su vaiku įvykio detalių. Tai svarbu dėl to, kad vaikas kuo tiksliau atsimintų įvykį ir per apklausą papasakotų tai, ką matė pats, o ne tai, ką jam pasakojo suaugę.
  3. Paaiškinkite, kad vaikas nėra kaltas dėl to, ką padarė kitas žmogus ir jis pasielgs teisingai, jei teisme papasakos viską, kas atsitiko.
  4. Pasakykite vaikui, kad jis nėra atsakingas už tai, kokį sprendimą priims teismas, tačiau jis atsakingas už tai ką papasakos, todėl paaiškinkite, jog teisme svarbiausia papasakoti tiesą. Liudytojas, kalbantis tiesą, nedaro nieko blogo ir negali būti nubaustas.
  5. Nežadėkite vaikui dovanų ar malonumų už tai, kad jis teisme „pasirodys gerai“. Po apklausos pagirkite vaiką už jo pastangas prisiminti įvykį.
  6. Bendraukite su vaiku ir įsiklausykite į jo baimes. Vaikui gali būti sunku, jei artimieji jo nepalaiko, smerkia jį ar turi kokių nors kitų, ne vaiko interesus atitinkančių ketinimų (pvz.: vaikai verčiami meluoti, siekiant apsaugoti ne patį vaiką, o vaiko skriaudiką).
  7. Niekas nepažįsta Jūsų vaiko geriau už Jus, todėl svarbu, kad teismui praneštumėte viską, kas gali būti svarbu vaikui liudijant (pvz. vaikas sunkiai kalba lietuviškai ir apklausos metu reikalingas vertėjas; vaikas turi kalbos, klausos ar kitų sutrikimų).
  8. Jei kyla klausimų, kaip elgtis su vaiku prieš apklausą, konsultuokitės su teismo psichologu.

Komentarai

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}