Skip to content
Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Plungės apylinkės teismas
lt
En

NAUJIENOS

TIKĖJIMAS IR PASITIKĖJIMAS TEISINGUMU – VERTYBĖ

TIKĖJIMAS IR PASITIKĖJIMAS TEISINGUMU – VERTYBĖ
2021-04-20

Lietuvoje veikia dvylika bendrosios kompetencijos apylinkių teismų, vienas iš jų – Plungės apylinkės teismas. Šiuo metu teisme dirba 15 teisėjų, 10 teisėjo padėjėjų bei keliasdešimt kitas pareigas užimančių darbuotojų. Įstaigai, kuri sudaryta iš 4 rūmų: Palangos, Kretingos, Skuodo ir Plungės, vadovauja teismo pirmininkas Erikas Jurgutis. Su juo kalbame apie teismo kasdienybės aktualijas ir iššūkius bei jaunimo gretose aktualią problemą – neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis.

2018 metais Lietuvos Respublikos Prezidentas Jus paskyrė į Plungės apylinkės teismo pirmininko pareigas, tad jau trečius metus vadovaujate teismui, kurio veiklos teritorija apima keturis rajonus. Septynioliktus metus vykdote teisingumą teisėjo pareigose. Apibūdinkite trumpai savo darbą, kokie įvykiai labiausiai įsimintini Jūsų profesinėje srityje?

– Teisėjo darbas yra gana dinamiškas: ryte sprendi neblaivaus vairuotojo atsakomybės klausimą, popiet apklausi liudytojus dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo, vakarėjant atveri posėdžių salės duris dėl smurto artimoje aplinkoje ar kitos bylos, tarp posėdžių sėdi rašyti sprendimų, organizuoti posėdžių ir t.t. Kiekviena darbo diena yra skirtinga ir tuo pačiu – įdomi bei prasminga, jei teisėjas dirba iš pašaukimo, o ne dėl kitų priežasčių. Visada sakiau ir pasikartosiu, kad teisėjas privalo mylėti savo pareigas, jausti joms vidinį pašaukimą, o ne dirbti šį darbą tik todėl, kad tai yra teisinio darbo karjeros aukštuma.

Man asmeniškai labiausiai įsimena tie posėdžiai, tos bylos, kurių baigtimi proceso dalyviai pajaučia teisingumą. Žinoma, asmuo teisingumą dažnai įsivaizduoja savaip: nuteistas asmuo jam skirtą bausmę įvertins kaip per griežtą, nukentėjusioji pusė – kaip per švelnią. Čia paminėtina, kad bausmė neatperka padarytos žalos, ypač kai kalbame apie baudžiamąsias bylas dėl sveikatos sutrikdymo, disponavimo narkotinėmis medžiagomis ir panašiai, todėl ypač svarbi šiandienos visuomenėje yra nusikaltimų prevencija, pilietinės ir teisinės sąmonės formavimas, vaiko auklėjimas ir vertybių jam skiepijimas nuo mažų dienų.

Paminėjote disponavimo narkotinėmis medžiagomis problemą. Ar ši problema yra aktuali Plungės rajone?

– Plungės rūmų teisėjai šiemet jau ne vieną asmenį pripažino kaltu dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti. Pažvelgus į praėjusį – kovo mėnesį, paskutiniąją mėnesio dieną teismas baudžiamuoju įsakymu kaltu pripažino 2003 metais gimusį Plungės miesto gyventoją, kovo 29 dieną – 2001 m. gimusį plungiškį. Vasario mėnesį kaltais pripažinti trys 1994 ir 1997 metais gimę vaikinai, kurie Plungėje įsigijo 1,228 g psichotropinės medžiagos, taip pat – 2002 m. gimęs 12 klasės moksleivis. Tokių pavyzdžių, deja, yra ir daugiau vien per pirmuosius šių metų mėnesius, dauguma narkotikais disponuojančių asmenų yra jauno amžiaus, todėl tėvams patartina stebėti savo atžalas, rūpintis jų laisvalaikiu, kol problemos dar gali būti išsprendžiamos. Dalis asmenų, pas kuriuos rasta narkotinių medžiagų (dažniausiai – vadinamosios „žolės“), teigia jos įsigiję prekybos centruose iš nežinomų asmenų, kitose bylose pavyksta nustatyti konkretų pardavėją. Kaltais dėl nedidelio kiekio disponavimo pripažintiems asmenims skiriamas areštas, laisvės apribojimas, viešieji darbai, bauda arba laisvės atėmimas iki 2 metų. Bausmės už disponavimą dideliu kiekiu narkotinių medžiagų arba už jų platinimą yra kur kas griežtesnės. Paminėtina, kad nagrinėti bylas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis arba psichotropinėmis medžiagomis tenka ne tik Plungės rūmų, bet ir kitų teismo rūmų teisėjams.

Kiek teisėjų dirba kiekvienuose Plungės apylinkės teismo rūmuose?

– Mažiausiai teisėjų – du, dirba Skuodo rūmuose. Palangos rūmuose šiuo metu yra 3 teisėjai, vyksta atranka į laisvas, ketvirtąsias teisėjo pareigas. Kretingos rūmuose teisėjo pareigas eina 5 asmenys, Plungės rūmuose – 5, viena teisėjo darbo vieta yra laisva. Jauniausiam Plungės apylinkės teismo teisėjui yra 33 metai, vyriausiam – 60. Džiaugiuosi teisme suburta profesionalių teisininkų komanda, tai – savo darbui atsidavę žmonės, negailintys laiko ir pastangų, kad mūsų šalyje triumfuotų teisingumas.

Viešojoje erdvėje netyla diskusijos dėl didelių teisėjų darbo krūvių. Kaip teismai sprendžia šią situaciją?

–  Spręsti darbo krūvio problemą teisėjams padeda teisėjų padėjėjai. Mano tikslas – kad kiekvienas teisėjas turėtų po teisėjo padėjėją, kad siūlomas darbo užmokestis, darbo sąlygos, galimybė motyvuoti žmones pritrauktų į teismų sistemą ir padėtų joje išlaikyti kvalifikuotus, gabius ir darbščius asmenis.

Nors regionuose veikiantys teismai susiduria su kandidatų į pareigas trūkumu, vertindamas situaciją Plungės apylinkės teisme, manau, kad visuomenės akyse esame gana patrauklus darbdavys: kai kuriuose konkursuose dalyvauja ir po keliasdešimt kandidatų, dalis darbuotojų į darbą važinėja iš kitų rajonų, turime ilgamečių darbuotojų, teisme dirbančių po 30 metų. Už tai reiškiu padėką teisėjams, kurie investuoja savo žinias, patirtį, dalinasi žmogiškosiomis savybėmis su į teismų sistemą atėjusiais dirbti žmonėmis. Dalis gabių žmonių, įgiję patirties padėjėjo pareigose, laikosi teisėjo egzaminus arba jau dėvi teisėjo mantiją. Tai ypač džiugu ir patvirtina, kad teismai augina žmones. Pasinaudodamas proga, paminėsiu, kad šiuo metu skelbiame atranką į Plungės rūmų teisėjo padėjėjo pareigas, tad kviečiu visus, norinčius ir galinčius prisidėti prie teisingumo vykdymo, dalyvauti konkurse.

Vadovaujate įstaigai, kurioje dirba įvairaus amžiaus ir įvairios patirties įgiję asmenys. Su kokiais iššūkiais tenka susidurti vadovaujant kolektyvui?

– Situacijų, kai dėl profesinės ar asmeninės brandos skirtumų gali kilti tam tikrų nesusipratimų, pasitaiko, bet yra išsprendžiama, jei žmogus nori tai spręsti, o ne apsimesti, kad problemos nėra. Nesprendžiamos problemos palaipsniui tampa sisteminių problemų priežastimi, todėl aš, kaip tikras žemaitis, vadovaujuosi nuostata, kad geriau karti tiesa, nei saldus melas. Kiekvieną nestandartinę situaciją priimu kaip pamokas, kaip galimybę tobulėti sau pačiam ir kitiems. Mūsų kolektyve visi yra lygūs, nepriklausomai nuo užimamų pareigų, teisėjai gerbia juos aptarnaujantį personalą, personalas – teisėjus. Esu dėkingas visam kolektyvui kartu ir kiekvienam kolektyvo nariui atskirai už šią bendrystę, už tai, kad dirba sudėtingą ir visuomenei reikalingą darbą, jaučia atsakomybę už atliekamas pareigas. Nuoširdi padėka visiems.

Ko palinkėtumėte skaitytojams?

– Linkiu tikėti ir pasitikėti teisingumu, teisingumas triumfuoja su Lietuvos teismų pagalba. Galbūt teismų veikla yra mažiau matoma ir mažiau žinoma visuomenei, ir dėl to mažiau suprantama, bet pamažu tampame atviresni, pristatome savo veiklą kiekvienam asmeniui suprantama kalba. Atsižvelgdamas į tai, kokios emocijos lydi proceso dalyvius teismo posėdžiuose, linkiu, tiksliau – prašau, nejausti baimės teismui ir teisėjams. Reikia jausti pagarbą ir atsakomybę už kiekvieną neteisėtą savo veiksmą. O jei tokių veiksmų nebus, visi gyvensime saugiau ir laimingiau.

Sveikatos ir geros kloties visiems!

Dėkojame už pokalbį.

Pokalbis su Plungės apylinkės teismo pirmininku publikuotas 2021-04-20 leidinyje „Vakarų Lietuva“.

Komentarai

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}