Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Plungės apylinkės teismas
lt
En

NAUJIENOS

Teismo pirmininko pavaduotojas Vaidas Gasiūnas – Sausio 13-osios Laisvės gynėjas

Teismo pirmininko pavaduotojas Vaidas Gasiūnas – Sausio 13-osios Laisvės gynėjas
2021-01-11

Vilnius. 1991-ųjų sausio 13-oji. Beginkliai žmonės ir riksmų fone aidintys šūviai. 14 žuvusiųjų ir apie 600 sužeistųjų.

Tą naktį ten nebuvo nei vieno atsitiktinio žmogaus. Ten buvo patys drąsiausi ir pilietiškiausi – tie, kuriems Tėvynė ir garbė buvo svarbiau už sveikatą ir gyvybę.

Ši istorija buvo ir yra gyva praėjus ir trisdešimčiai metų – ją liudija Sausio 13-osios įvykiuose dalyvavę Lietuvos Laisvės gynėjai. Vienas iš jų yra plungiškis Vaidas Gasiūnas – teisėjas, Plungės apylinkės teismo pirmininko pavaduotojas, studijų metais nuo okupantų saugojęs Seimą, Aukščiausiąjį teismą bei kitus pastatus.

Šiandieną Vaidas Gasiūnas yra kvalifikuotas teisininkas, turintis ilgametę – dvidešimt aštuonerių metų teisinio darbo patirtį. Ketverius metus dirbęs policijos komisariate, aštuonerius – prokuroru, jau šešiolika metų vykdo teisingumą teisėjo pareigose.

1991 metais Vaidas Gasiūnas buvo Lietuvos policijos akademijos (dabar – Mykolo Romerio universitetas) pirmakursis. Sausio 12-osios naktį Rygos OMON’o padalinys „Delta“ užėmė Vidaus reikalų ministerijos mokymo centrą Valakampiuose ir ruošėsi pulti Lietuvos policijos akademiją. Būtiniausius daiktus susirinkę studentai buvo evakuoti į mišką, dalis jų su dėstytojais suburti į Lietuvos policijos akademijos šturmo gynybinę grupę. Vaidas Gasiūnas su kitais studentais buvo nuvežti saugoti tuometinę Aukščiausiąją Tarybą bei Aukščiausiąjį Teismą. Prievolės tam nebuvo – jauni žmonės turėjo laisvę apsispręsti ir nepabūgo net suvokdami kylančią grėsmę ir galimas pasekmes.

Sausio 13-osios rytą, rizikuodami savo sveikata ir gyvybe, beginkliai studentai tęsė savo pareigą – kartu su kitais Laisvės gynėjais apjuosė Seimo rūmus. Po nerimu slypinti jaunų žmonių drąsa ir laisvės siekis įkvėpė kovoti ir nesitraukti – patriotizmas buvo stipriausias Lietuvos ginklas. Jaunus žmones drąsino iš įvairių šalies miestų į sostinę atvykę lietuviai, dalis jų buvo žemaičiai iš Plungės. Saugodamas pastatus nuo okupantų, Vaidas Gasiūnas žinojo, jog kilnią misiją Plungėje atlieka ir jo tėvas Jonas – jis vadovavo autobusų ir traukinių stočių, retransliacijos bokšto, pašto pastatų apsaugai.

Tuometiniams įvykiams Lietuvoje nurimus, Vaidas Gasiūnas toliau tęsė teisės studijas, kelerius metus gyveno Vilniuje. Studentai dažną vakarą prisimindavo tai, ką teko išgyventi ir pamatyti. Kulkų garsai, tankai, raudos ir besimeldžiantys žmonės – tai tik dalis patirtų išgyvenimų, dėl kurių nei vienas iš gynusiųjų Lietuvos laisvę nesijautė didvyriu, tačiau visi džiaugėsi vienas kito narsa ir vienybe.

„Įvykiai Lietuvoje tada buvo šiurpoki, tačiau tai supratome tik po kurio laiko. Minios žmonių. Ruošimasis kažkam, kas tada buvo protu nesuvokiama. Po to – dar ne kartą budėjimai tuometinėje Policijos akademijoje, susigrąžinto mokymosi centro Valakampiuose saugojimas. Verti pagarbos visi, kurie tuo metu buvo sostinėje ir savuose miestuose, miesteliuose prie strategiškai svarbių objektų, kurie savo kūnu ir siela buvo už Laisvę. Už Laisvę, apie kurią žiemos vakarais, kaime mums seneliai pasakodavo. O mes, vaikai, klausydavome, to po piešdavome Gedimino pilies bokštus, su viltimi žaisdavome radiją, tardami „Kalba nepriklausomas Lietuvos radijas“. Vaikiški lūkesčiai išsipildė. Tiesa, už juos reikėjo visai Tautai pakovoti“, – šiandieną sako Vaidas Gasiūnas.

2009-ųjų metų sausio 13-ąją Vaidas Gasiūnas buvo pagerbtas Prezidentūroje – prezidentas Valdas Adamkus įteikė plungiškiui Sausio 13-osios atminimo medalį. Ceremonijoje teisėjas dalyvavo su dviem dabar jau suaugusiais sūnumis ir žmona Saulena. Gasiūnų šeima dažnai prisimena trisdešimties metų senumo įvykius ir juose dalyvavusius žmones – prisiminimai neblėsta nei iš atminties, nei iš širdies. Šeima kasmet Sausio 13-ąją pagerbia žuvusiuosius, sužeistus ir visus Lietuvos Laisvės gynėjus bei jų artimuosius žvakės liepsna.

1991-ųjų sausio 13-oji pakeitė mūsų šalies istoriją. Pakeitė ir tų dienų įvykiuose dalyvavusiųjų bei jų artimųjų gyvenimus. Įgyta patirtis tuomet aštuoniolikmetį Vaidą Gasiūną paskatino dar labiau suprasti, kokios svarbios ir kaip pravertė tėvų įskiepytos, prigimtinės vertybės: drąsa, pilietiškumas, vienybė, teisingumas. Jų vedamas, Lietuvos laisvės gynėjas pasirinko teisėjo profesiją ir savo kasdieniu darbu prisideda prie teisingumo vykdymo mūsų šalyje.

Plungės apylinkės teisme Vaidas Gasiūnas yra vienintelis Lietuvos laisvės gynėjas. Kartu su juo 1991-ųjų sausio įvykiuose dalyvavę trys bendrakursiai šiuo metu taip pat užima teisėjo pareigas.

Minint Sausio 13-osios trisdešimtmetį, Lietuvos laisvės gynėjas, teisėjas Vaidas Gasiūnas ir kiti Plungės apylinkės teismo kolektyvo nariai reiškia pagarbą žuvusiesiems, sužeistiesiems ir visiems Lietuvos laisvės gynėjams bei jų artimiesiems. Prisiminimų apie tos dienos didvyrius ir pagarbos jiems niekada neužklos laiko dulkės.

 

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.
Kontaktai žiniasklaidai:
Skaistė Sadonytė
Plungės apylinkės teismo pirmininko padėjėja
Tel. 8 445 78592, 8 675 62447 
El. p. skaiste.sadonyte@teismas.lt 
https://plunges.teismai.lt

Komentarai

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}